Return to Headlines

Class of 2020 Awards and Scholarships Announced

The following students from the Class of 2020 received an award/scholarship at the annual High School Awards and Scholarships Ceremony on June 10.

Highest Honors Graduates: Dominick Banasik, Noelle Capraro, Kylie Cleary, Kiley Cook, Alyssa DellaPosta, Ariana DellaPosta, Drake Dowd, Jessica Mahardy, Kelcie Mulligan, Maria Piccione, Mark Polk, Caitlin Reilly, Kaiden Steele, Ian Tracy, Lieschen Walz

Ali Afzal Memorial Scholarship: Griffin Sciortino

Whitesboro High School Art Club Scholarship: Giavanna Delahunt

Bausch & Lomb/University of Rochester Service Award: David LaMore

Believe 271 Foundation: George Wilsey Scholarship: Caitlin Reilly, Kiley Snow

Thomas F. Berle Memorial Science Award: Kelcie Mulligan

Fred Bragg Memorial Award: Kylie Cook, Joshua Ruffing, Jonathan Schoen

Bryan Brosemer Memorial Award: Maria Piccione

Cahill Scholarship: Hailey Bassett, Jessica Mahardy, Austin McCarthy, Natasha Myalik, Savanna Thomas, Bianca Timpano

Donald Cantwell Music Award: Kylie Cleary, Drake Dowd

Clarkson University Leadership Award: Ty Malinowski

Clarkson University Achievement Award: Bryce Collis

Kevin “Bing” Crossley Memorial Scholarship: Erin Bednarczyk, Thomas Davis, Caitlin Reilly, Kiley Snow

Deborah Prue Memorial Award: Taylor Bushey, Kiley Snow

Delta Kappa Gamma: Karlie Cubino

Jeffrey DeRosa Memorial Award: Hailey Bassett, Ryan Cardone, Brennan Kurdziolek

Elmira Key Award: Cami Witchley

Etude Club: Kiley Cook

Excellence in Poetry: Connor Gassner, Ian Tracy

Family and Consumer Science Food and Nutrition Award: Lauren Almy, Natasha Myalik, Kiley Snow

Foreign Language Department Achievement Awards: French – Ian Tracy, Spanish – Savanna Thomas

Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award in Humanities and Social Sciences: Jolyn Dingman

Joseph Furgal Art Award: Nathan Ruffalo

George Eastman Young Leaders Award: Grace Stuhlman

Maren Wells Hanno Memorial Award: Caitlin Reilly

Robert W. Herthum Blue Sweater Award: Zachary Britt, Nicholas Sardina

Margaret Holdridge Scholarship: Shelby Miller

Italian Heritage Club of the Mohawk Valley: Olivia Anderson, Sofia Anderson

James B. Leach Memorial Award: Jonathan Schoen 

James B. Leach, Jr. Athletic Trophy: Matthew Lee

Kazanjian Family Scholarship: Kaiden Steele

Lennon Award: Zachary Britt

Marcy Correctional Facility David A Smith Scholarship: Connor Montrose

Michael Cleveland Orchestra Award: Thomas Davis

Music Department Awards:
Choir – Kiley Cook, Maria Golden, Cassandra Turczyn
Orchestra – Zachary Blackburn, Madison Kozyra, Amanda Lindsay
Band – Kayla Robison, Mark Polk, Renee Potasiewicz

Sarah (Nelson) McManus Memorial Award: Kiley Cook, Connor Montrose

North Utica/Whitestown Rotary Club in Memory of Jackie Wolber Lawler: Emily DePietro

O’Hara Twins Class of 1970 Award: Brianna Spina

OHM Student Achievement Award/School Board Institute: Kyleigh Cheyne 

Sean O’Neill Memorial Award: Ava Broccoli 

Carolyn Cooney Partyka Memorial Award: Caitlin Reilly

Thomas J. Price Memorial Scholarship: Griffin Sciortino

Roger Scharf Music Award: Lieschen Walz

Kim Simon Memorial Award: Erin Bednarczyk

Joan Skahan Memorial Award: Shelby Miller

Debra Stevener Memorial Award: Chloe Sinisgalli

Kathleen Holmes Suppa: Michael D’Accurzio

Edward Synakowski Trophy: Nicholas Sardina

Thread of Life Thrift Store Award: Kylie Cleary, Sarah Hong, Kiley Snow, Cassandra Turczyn, Alex Wilkinson

Utica College Agency Scholarship: Zachary Blackburn, Zachary Britt, Ryan Cardone, Abigail Gerling, Brennan Kurdziolek, Sadie Langdon, Natasha Myalik, Alexia Petronella, Savanna Thomas, Bianca Timpano

Edwin J. Wadas Scholarship: Kathleen Moen, Connor Montrose

Edwin Wadas Service Award: Jonathan Schoen

Dorothea Waddell Music Award: Amanda Lindsay

Wajda Family Scholarship in Honor of Ted, Mary, Kathleen and Suzanne Wajda: Maria Golden, Derek Smith

Wendy Geller Memorial Scholarship: Ian Tracy

Whitesboro Administration Organization Scholarship: Sofia Anderson

Whitesboro Administration Organization in Memory of Laurie Fitzgerald: Taylor Bushey

Whitesboro Alumni Association Scholarship: Kylie Cleary, Drake Dowd, Cassandra Turczyn

Whitesboro Boys Soccer: Austin McCarthy

Whitesboro Girls Soccer: Alyssa DellaPosta, Ariana DellaPosta

Whitesboro Cheerleading Boosters: Cassandra Turczyn

Whitesboro Cross Country Boosters Award: Lauren Almy, Daniel Humphrey

Whitesboro Golf Boosters: Jonathan Schoen, Colin Webb

William Washburn/Whitestown Optimist: Hannah McCarthy

Whitestown Optimist Scholar Athlete Trophy: Griffin Sciortino

Whitestown Police Benevolent Association: Bianca Timpano

Whitesboro Employees Union Scholarship: Hailey Bassett

D.Michael Wuest Memorial Scholarship: Maria Golden


Congratulations to all who received an award!